1398/9/18 دوشنبه

شرح خبر

1392/10/25 چهارشنبه 08:58 ق.ظ
آيين رونمايي كتاب اقتصاد مقاومتي

آيين رونمايي كتاب اقتصاد مقاومتي (زمينه‌ها ـ راهكارها) تأليف آيت‌الله عباسعلي اختري چهارشنبه 25/10/92، ساعت 14:30 لغايت 16 در سالن اجتماعات سازمان تبليغات اسلامي واقع در ميدان فلسطين برگزار مي‌شود. كتاب اقتصاد مقاومتي تأليف آيت‌الله عباسعلي اختري، كتابي است كه در جريان تحريم‌هاي اخيرِ صورت گرفته از سوي غرب به رهبري امريكا، فراهم آمده و قصد دارد تا با شناخت وضعيت موجود اقتصاد كشور، راهكارهاي اقتصادي و عملي برون‌رفت از وضعيت تحريم‌ها و حصر اقتصادي را با توجه به مباني و اصول اسلامي تبيين و ارائه نمايد.

اين كتاب در چهار بخش ننظيم شده كه بخش اول آن با عنوان «پاره‌اي از نگاه‌هاي عمومي اسلام به مسائل اقتصادي»، نگاهي كلي به اقتصاد از ديدگاه اسلام دارد. مؤلف در اين بخش ابتدا به ارائة تعريفي از اقتصاد مقاومتي مي‌پردازد و آن را گونه‌اي از مديريت امور اقتصادي مي‌داند كه طي آن از سرمايه‌هاي ملي و مردمي به بهترين شكل استفاده شده، به نحوي كه ملت از نظر اقتصادي خودكفا گرديده و بتوانند با مقاومت در مقابل دشمنان، توطئه‌هاي تحريم و محاصرة اقتصادي را خنثي و بي‌اثر گردانند. سپس با بحث پيرامون «جريان اقتصاد تكاثري» و معرفي ويژگي‌هاي اين اقتصاد غيرالهي (چه در نظام سرمايه‌داري و چه نظام سوسياليستي و كمونيستي) كه همانا خداناشناسي و بي‌باوري نسبت به سنت‌هاي حاكم بر جهان آفرينش است و رد اين ديدگاه اقتصادي، به معرفي اقتصاد مبتني بر جهان‌بيني ديني و الهي پرداخته و مواضع سياسي، اقتصادي پيامبران الهي (عليهم‌السلام) را در عرصة اجتماعي و در مقابله با طاغوت‌هاي سياسي و طاغوت‌هاي اقتصادي بيان مي‌كند.

مهم‌ترين مباحث و عناويني كه مؤلف در اين بخش به آن‌ها مي‌پردازد عبارتند از: اصالت اقتصاد در اسلام؛ فرهنگ دنياداري از نگاه علي(ع)؛ شناخت اسلام از طريق نظام اقتصادي؛ مباني نظري اقتصاد تشريعي در اسلام؛ بخش‌هاي اصلي در اقتصاد مقاومتي؛ و...

مؤلف در بخش دوم با عنوان «بايدهاي منابع توليد و ثروت»، نقش توليد و ثروت را در شكوفايي اقتصاد و نيز موانع و مشكلات مربوط به اين دو مقوله را بررسي مي‌كند. وي معتقد است كه در پروسة توليد ثروت توجه به شناسايي منابع طبيعي و خدادادي ثروت؛ شناخت و به‌كارگيري راه‌هاي به‌دست آوردن ثروت و فراهم نمودن امكانات لازم براي آن؛ اعمال مقررات بهره‌گيري از ثروت‌هاي عمومي و جلوگيري از غارت آن‌ها توسط دشمنان؛ و سرانجام كار و تلاش غيرتمندانه براي بهره‌گيري از ثروت‌هاي خدادادي، مواردي هستند كه بايد توجه ويژه‌اي نسبت به آن‌ها صورت گيرد.

مؤلف در زمينة عملي كردن شعار «ما مي‌‌توانيم» به سه پاية اصلي اجراي اين شعار به شرح زير توجه مي‌دهد:

پاية اول: تأمل در اين موضوع كه توانستن به خواستن است؛ پاية دوم: شناخت اسباب و راهكارهاي اجراي اين شعار است؛ پاية سوم: داشتن سعي و تلاش و پشتكار در عملي ساختن اين شعار است.

ايشان در بحث پيرامون هريك از سه پاية مذكور با استناد به آيات قرآن، احاديث و روايات پيامبر اكرم(ص) و ائمة معصومين (عليهم‌السلام) و همچنين با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري در باب اقتصاد مقاومتي، چگونگي تحقق عملي شعار «ما مي‌توانيم» را بيان مي‌كند. از ديگر مباحث مطرح شده در اين بخش مي‌توان به عناويني چون: دامداري و توليد در اسلام؛ كلام حضرت علي‌(ع) در صنعت و بازرگاني؛ تجارت و توليد در احاديث؛ ضرورت اصلاح بازار؛ و... اشاره كرد.

بخش سوم كتاب تحت عنوان «بايدهاي مربوط به توزيع و مصرف» نگاهي دارد به معضل مديريت در اين زمينه. مؤلف ابتدا به مقولة توليد وتوزيع در سيستم‌هاي اقتصاد سرمايه‌داري و ماركسيستي مي‌پردازد؛ سپس همين مقوله را از منظر متألّهين و نظام‌هاي الهي بررسي مي‌كند. وي معتقد است:

از ديدگاه الهيون و خداشناسان، خداي خالق حكيم كه رب‌العالمين و مدبّر جهان آفرينش است، رزق و روزي و نيازمندي‌هاي مادي همة موجودات و همة جانداران را تأمين نموده و در نظام‌ طبيعت كمبودي وجود ندارد.

ايشان ابتدا به برشمردن عوامل مؤثر در امر توليد و توزيع مي‌پردازد و در اين رابطه به مواردي همچون سوءمديريت به‌عنوان ريشة معضلات؛ اختلاس و غصب اموال ملي؛ قاچاق كالا و آثار سوء آن بر اقتصاد و سرمايه‌هاي ملي؛ ربا و آثار سوء آن بر پيكرة اقتصاد ملي و اقتصاد جهاني اشاره مي‌كند. وي در اين ميان دو عامل «پذيرش ولايت و حاكميت دشمنان اسلام» و «رباخواري» را مافوق همة گناهان كبيره، و ساير گناهان را مادون اين دو گناه مي‌داند.

مؤلف سپس به ارائة راهكارهاي مناسب، با تكيه بر مباني اسلامي مي‌پردازد. ايشان با رويكرد قرآني و تمسك به احاديث پيامبر گرامي اسلام(ص) و ائمة معصومين (عليهم‌السلام) و همچنين با نگاه به نهج‌البلاغه و منابع مهم اسلامي و شيعي، به تبيين ديدگاه اسلام در امر توليد و توزيع مبادرت مي‌ورزد.

وي در اين بخش به‌طور مبسوط به موضوع تحريم‌هاي دشمن پرداخته و براي برون‌رفت از آن، راهكارهاي كوتاه‌مدت و بلندمدتي را كه مبتني بر ديدگاه‌هاي كلان اسلامي و نيز رهنمودهاي مقام معظم رهبري است بيان مي‌كند.

در بخش چهارم با عنوان «بايدهاي مديريتي در اقتصاد مقاومتي» مؤلف به امر مديريت در اين اقتصاد مي‌پردازد. ايشان ابتدا مقولة مديريت را از منظر امير مؤمنان علي‌(ع) تعريف كرده و مؤلفه‌هاي اصلي مديريت اسلامي، از جمله: لياقت و شايستگي مديريت؛ تدبير نيكو و آينده‌نگري مدير؛ روحية جمع‌آوري و حفظ اموال امت؛ لزوم مهارت و تخصص؛ شرط امانت و درستكاري؛ روحية خيرخواهي و جديت در كار؛ ضرورت آشنايي با شريعت؛ و... را برشمرده و با استناد به آيات قرآن و احاديث معصومين (عليهم‌السلام) در مورد هريك به بحث مي‌پردازد.

در اين بخش همچنين عناويني مانند: نقش معنويت در مديريت و اقتصاد؛ اهداف اقتصادي در جامعة اسلامي؛ حقيقت عدالت اقتصادي؛ عدالت در مالكيت و كار؛ و مسئوليت واليان و مسئولان بر مردم، مورد واكاوي و بررسي قرار گرفته است.

در پايان كتاب، فهرست منابع، فهرست آيات، فهرست روايات، و نمايه به‌عنوان ضمائم افزوده شده كه ياري‌رسان پژوهشگران اين بحث است.

آيت‌الله حاج شيخ عباسعلي اختري (پدر شهيد نورالله اختري) در 15 آذر سال 1318 در خانواده‌اي مذهبي ديده به جهان گشودند. ايشان تحصيلات جديد را با اخذ دو ديپلم و تحصيلات حوزوي را تا حد اجتهاد با طي بيش از ده سال درس خارج فقه و اصول سپري ساختند. در دوران تحصيل از محضر اساتيد گرانقدري بهره جستند، از جمله مرحوم آيت‌الله العظمي حاج سيد محمدهادي ميلاني در فقه، آيت‌الله العظمي وحيد خراساني و آيت‌الله شيخ علي فلسفي در اصول، مرحوم آيت‌الله ميرزا جواد آقاتهراني در تفسير و آيت‌الله انصاري شيرازي در فلسفه و... وي در قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران، در كنار تحصيل و تدريس، به امر تأليف و تبليغ اهتمام فراوان داشته و در راستاي اهداف حضرت امام خميني (قدس سره) با برنامه‌هاي مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي در آن مقطع همكاري داشتند و به همان جهات در سال‌هاي سخت مبارزاتي قبل از انقلاب در 1342 توسط عوامل رژيم طاغوت دستگير و به سربازي اعزام شدند و در سال‌هاي 54 و 57 دستگير و زنداني گشتند. بعد از پيروزي انقلاب علاوه بر دو دهه تدريس در دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي مختلف، مسئوليت‌هاي سياسي و اجتماعي چندي را عهده‌دار شدند؛ از جمله نمايندگي مردم مشهد در مجلس شوراي اسلامي در دوره اول، قائم‌مقام نماينده ولي فقيه در دانشگاه‌هاي سراسر كشور، قاضي حقوقي ديوان عالي كشور، امام جمعة سمنان و نمايندة ولي فقيه در استان به مدت چهارده سال، امام جمعة موقت شهر ري به مدت ده سال و نمايندة مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در دورة هفتم.

آيت‌الله اختري افزون بر مسئوليت‌هاي سياسي و فرهنگي و اجتماعي مذكور، در عرصة تأليف كتاب و نگارش مقاله‌هاي متعدد در زمينه‌هاي مختلف ديني، فقهي، فلسفي و اجتماعي نيز شخصيتي پركار بوده و آثار متعددي در كارنامة فرهنگي ايشان به چشم مي‌خورد. در اينجا به علت تعدد آثار قلمي ايشان، تنها به ذكر برخي از مهم‌ترين اين تأليفات مي‌پردازيم.

الف ـ مهم‌ترين مقالات ارائه شده به كنگره‌ها وسمينارها كه به چاپ رسيده‌اند

1. نقش زمان و مكان و تحول موضوعات احكام

2. آسيب‌شناسي در تعامل روحانيت

3. مقام زن در اسلام

4. اخلاق از ديدگاه فلسفه

5. محاربان فرهنگي و فيزيكي

6. درس‌هايي از منتخبين آفرينش (پيرامون اخلاق انتخاباتي)

7. منكرات اداري و مسلمان‌نماها

8. شناخت جبهة اصلي درگيري‌هاي مسلمين

ب ـ مهم‌ترين عناوين ديگر آثار چاپ شده مؤلف

1. الاسلام يدعوكم لما يحييكم (به زبان عربي)

2. خطوط اصلي و كلي جهان‌بيني و ايدئولوژي اسلامي

3. درخشش علي(ع) در قرآن

4. رزق و روزي در نظام آفرينش (چاپ دوم)

5. تعليمات اسلامي و مبارزه با ايدز

6. سيماي كارگزاران از ديدگاه اسلام

7. مديريت علمي، مكتبي از ديدگاه اسلام (چاپ چهارم)

8. سخن و تحول‌آفريني (چاپ دوم)

9. مديريت و فرهنگ كار (چاپ دوم)

10. محمد(ص) بر قله‌هاي فضائل (چاپ دوم)

ج ـ مهم‌ترين كتاب‌هاي چاپ نشده مؤلف (برخي از آثار ذيل به‌صورت بسيار محدود تكثير گرديده است)

1. گوهر تابناك

2. مباني فقهي اقتصاد اسلامي

3. جوان و تضادهاي سياسي

4. امامت در كتاب و سنت

5. انسان از ديدگاه اسلام

6. زبان و شخصيت انسان

7. تفسير قرآن (دو جلد) (شامل سوره حمد و 213 آيه از سوره بقره)

8. تقريرات دروس خارج اصول

د ـ برخي از مهم‌ترين مقالات و جزوات چاپ نشده مؤلف

1. مناسبات انساني در مديريت اسلامي

2. ارزش‌ها و مسئوليت‌ها

3. تفكيك اعلميت و مرجعيت

4. هنر در نگاه اسلام

5. شرايط بهره‌گيري از قرآن

6. عمران مساجد و جهت‌گيري اسلامي

7. اسلام و تحول در سرنوشت زن