1398/9/18 دوشنبه

شرح خبر

1393/3/4 يكشنبه 10:53 ق.ظ
 فلسفة خرافات

 اثر فلسفة خرافات با محوريت استاد ارجمند جناب آقاي دكتر سيديحيي يثربي توسط مؤسسه انتشارات اميركبير منتشر خواهد شد.

 

خرافه خطرناک‌ترین بیماری جامعه‌ است که آثار زیان‌بار آن، تمامی جهات زندگی انسان‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، از اخلاق تا اقتصاد و از دین و مذهب تا سیاست و مدیریت! بیماری خرافه، چنان خطرناک است که اگر کسی از این بیماری سخن بگوید، یا مردم را به مبارزه با آن فراخواند، به شدت مورد تعقیب و آزار قرار می‌گیرد و زندگی‌اش به خطر می‌افتد!

كتاب فلسفة خرافات تلاشی است برای نگرشي فلسفی به مسئلة خرافه که با تحلیلی علمی و عقلانی از پیدایش و آثار آن بحث می‌کند. با این امید و آرزو که این اثر ناچیز ما را در جهت روشن‌اندیشی و رهایی از خرافه تا حدودی یاری رساند. اگرچه قسمت‌هایی از این کتاب، مانند بخش پنجم و نیز قسمتی از بخش‌های دیگر جنبة فنی و تخصصی دارند، اما برای علاقه‌مندان قابل فهمند. اين اثر در 1000 نسخه، 301 صفحه در قطع وزيري و با قيمت 125000 ريال به بازار عرضه خواهد شد.

 

 معرفي نويسنده

سیدیحیی یثربی متولد سال ۱۳۲۱ هجری شمسی در روستای چراغ تپه سفلی از توابع تکاب است. استاد تمام در رشته فلسفه و کلام اسلامی در دانشگاه علامه طباطبایی؛ پژوهش‌های او در حوزة نقد فلسفة اسلامی و عرفان اسلامی دارای جایگاه ویژه‌ای است. ايشان چند سالی است که تمام وقت خود را صرف نقد و نظریه‌پردازی در منطق، معرفت‌شناسی، فلسفه، عرفان و دینشناسی میکند و نیز، در نقد اوضاع سیاسی و اجتماعی جامعه ایران و جهان اسلام آثار متعددی به چاپ رسانیده‌اند. از نظر ایشان، تحول در زندگی سیاسی و اجتماعی مردم تنها با تحول در علوم انسانی امکان دارد؛ چنانکه تحول در علوم انسانی هم باید از منطق و معرفتشناسی و فلسفه آغاز گردد.